Cambridge City Councillors by Ward 1968-1975 & County Councillors 1973-1981

Other council members at a glance: 1935-1945 1945-1967 1976-2004/5 2004/5- Aldermen Back to Index

19681969197019711972 1973 1973197419751976 1977197819791980 1981198219831984
ABBEY
William Goddard Alec Molt Alec Molt  
Doris Howe Doris Howe Doris Howe Doris Howe
John.N. Hughes John.N. Hughes O.M.Wendy Nicol
Fourth councillor between 1973 and 1976. P.Jack Warren
County 1: Josef Schicker Josef Schicker Josef Schicker Josef Schicker
County 2: Frank Symons  only one division from 1973
ARBURY
Brian George Robert Woods Robert Woods  
Clarissa Kaldor Sidney Reid O.M.Wendy Nicol Peter Cowell
Anthony Cornell Clarissa Kaldor Clarissa Kaldor
Fourth councillor between 1973 and 1976. Elizabeth Peel
County 1: Janet Jones Janet Jones Janet Jones Janet Jones
County 2: Geoffrey Lang Kenneth Judge  only one division from 1973
CASTLE
Neville Auker Neville Auker Neville Auker  
Edward Harmer Edward Harmer Edward Harmer Brian George
John Powley John Powley John Powley
County 1: Frank Reeve John Powley Diana Abbott Sheila Gatiss
County 2: Donald Hofford  only one division from 1973
CHERRY HINTON
Stanley Allin Richard Reilly Julie Carter Elizabeth Hodder  
Richard Reilly A.James Johnson Terence Sweeney Terence Sweeney
Gerald Steele Donald Maltby Donald Maltby Anthony Carter
Fourth councillor between 1973 and 1976. John.N. Hughes
Fifth councillor between 1973 and 1976. George Rowling
County 1: John.N. Hughes Terence Sweeney Stephen Mann Melanie Johnson
County 2: Robert Maclagan Robert Maclagan Robert Maclagan Eric Barrett-Payton
 
19681969197019711972 1973 1973197419751976 1977197819791980 1981198219831984
COLERIDGE
Bernard Sargent Elizabeth Wylie-Croker Hugh Percival Hugh Percival  
Donald Mackay Donald Mackay Donald Mackay Donald Mackay
Gladys Burn Ivie Pickett Gladys Burn
Fourth councillor between 1973 and 1976. M.Joan Fitch
County 1: Hugh Percival M.Joan Fitch Douglas Anderson John Reynolds
County 2: Anthony Cornell  only one division from 1973
EAST CHESTERTON
Stanley Granfield Julian Hunt Leonard Freeman  
William Crossman William Crossman Chris Gough-Goodman Michael Rooney Michael Rooney
Arthur Howard Walter Leach Walter Leach Raith Overhill
County 1: Matthew Clark Frank Symons Derek Morris Graham Knowles
County 2: John Powley  only one division from 1973
MARKET
John Cuningham Christopher Bradford Christopher Bradford Kathleen Kessick  
John Keatley John Chaplin Jonathan Kitchen Colin Rosenstiel
Norman Tobin David Murray Sydney Foott
Fourth councillor between 1973 and 1976. Lavena Hawes
County: Elisabeth Harland Christopher Bradford Christopher Bradford Christopher Bradford
NEWNHAM
Diana Ker Gwyneth Lipstein Gwyneth Lipstein  
John Byrom John Byrom David Keate David Keate Ruth Cohen
G.Richard Wright Colin Kolbert Robert Edwards
Fourth councillor between 1973 and 1976. Elizabeth Gard
County 1: John Harrison John Harrison Ronald Barlow Adrian Catley
County 2: Diana Abbott Diana Abbott John Harrison Michael Evelegh
 
19681969197019711972 1973 1973197419751976 1977197819791980 1981198219831984
PETERSFIELD
Veronica Chaytor Roger Thornely Roger Thornely  
Kenneth Carr Kenneth Carr David Pearl Rosalind Beveridge
Robert Foote Robert Foote  only two city councillors between 1973 and 1976.
County 1: Dorothy Silberston David Pearl Jean Ganczarski James Gordon
County 2: Arthur Arundale  only one division from 1973
ROMSEY
Nora David Nora David Philip Geoghan  
Peter Wright Peter Wright Peter Wright Peter Wright
Robert May Robert May Robert May
County 1: Lawrence Whittaker Nora David Nora David John Hipkin Jozef Gluza
County 2: Annie Amey  only one division from 1973
TRUMPINGTON
Jean Barker Jean Barker Millicent Suckling  
Mabel Morse Mabel Morse Gordon Rolfe Gordon Rolfe Gordon Rolfe
Robert Wright Robert Wright Robert Wright
County: Ralph Niblett Jean Barker Jane Brookes Jane Brookes Jane Brookes
WEST CHESTERTON
Percival Reed Percival Reed Percival Reed  
Maurice Garner Maurice Garner Maurice Garner Maurice Garner
John Pettitt John Pettitt Chris Gough-Goodman
County: Dennis Fuller Dennis Fuller Dennis Fuller Dennis Fuller
 
19681969197019711972 1973 1973197419751976 1977197819791980 1981198219831984
UNIVERSITY 
Appointed by the Colleges and Halls
Brian Cooper Brian Cooper
Appointed by Grace of the Senate
R.E Macpherson R.E Macpherson
Violet Cane Violet Cane Trevor Gardner
Appointed by the Colleges and Halls
J.T. Boorman J.T. Boorman
Chris Johnson Chris Johnson Chris Johnson
Charles Phillips Charles Phillips Charles Phillips
Other council members at a glance: 1935-1945 1945-1967 1976-2004/5 2004/5- Aldermen Back to Index

Valid XHTML 1.0 Strict Copyright © Keith Edkins 2018; Colin Rosenstiel 2016.