Back to Index.

Cambridgeshire County Council Election Results 2021
Electoral Division/
District
Map
Abbey
Cambridge
Alex Bulat Lab 1129 41.8%
Electorate: 7085 Jeremy Caddick Green 924 34.2%
Turnout: 2703 Timothy Haire Con 326 12.1%
38.2% Rosy Ansell Lib Dem 324 12.0%
Majority 205 7.6%
Alconbury and Kimbolton
Huntingdonshire
Ian Gardener * Con 2362 68.0%
Electorate: 8165 Alistair Henderson-Begg Lib Dem 488 14.0%
Turnout: 3475 John McCutcheon Green 319 9.2%
42.6% Philip Sly Lab 306 8.8%
Majority 1874 53.9%
Arbury
Cambridge
Hilary Cox Condron Lab 1359 48.2%
Electorate: 7007 Fiona Tod Lib Dem 611 21.7%
Turnout: 2822 Robert Boorman Con 475 16.8%
40.3% Stephen Lawrence Green 377 13.4%
Majority 748 26.5%
Bar Hill
South Cambridgeshire
Electorate: 7086 Edna Murphy Lib Dem 1500 44.9%
Turnout: 3339 Lynda Harford * Con 1345 40.3%
47.1% Stan Rankin Green 494 14.8%
Majority 155 4.6%
Brampton and Buckden
Huntingdonshire
Ken Billington Con 1494 43.4%
Electorate: 8953 John Childs Lib Dem 1326 38.5%
Turnout: 3445 Sam Wakeford Lab 419 12.2%
38.5% Gareth Holsgrove Green 206 6.0%
Majority 168 4.9%
Burwell
East Cambridgeshire
Electorate: 8972 Josh Schumann * Con 1551 51.6%
Turnout: 3006 Charlotte Cane Lib Dem 761 25.3%
33.5% Liz Swift Lab 694 23.1%
Majority 790 26.3%
Cambourne
South Cambridgeshire
Mark Howell * Con 1155 38.2%
Electorate: 8917 Stephen Drew Lib Dem 969 32.1%
Turnout: 3020 Timothy Hayes Lab 595 19.7%
33.9% Marcus Pitcaithly Green 301 10.0%
Majority 186 6.2%
Castle
Cambridge
Catherine Rae Lab 1339 40.6%
Electorate: 6773 Alistair Gadney Lib Dem 1105 33.5%
Turnout: 3294 Simon Barron Green 537 16.3%
48.6% Philip Salway Con 313 9.5%
Majority 234 7.1%
Chatteris
Fenland
Anne Hay * Con 1410 59.1%
Electorate: 8424 Marian Phillips Lab 413 17.3%
Turnout: 2385 Daniel Divine Ind 405 17.0%
28.3% Andrew Crawford Ind 157 6.6%
Majority 997 41.8%
Cherry Hinton
Cambridge
Bryony Goodliffe Lab 1617 48.6%
Electorate: 8400 Eric Barrett-Payton Con 861 25.9%
Turnout: 3328 Richard Potter Green 456 13.7%
39.6% Gillian Moore Lib Dem 394 11.8%
Majority 756 22.7%
Chesterton
Cambridge
Gerri Bird Lab 1639 39.9%
Electorate: 8132 Ian Manning * Lib Dem 1505 36.6%
Turnout: 4107 Elizabeth May Green 520 12.7%
50.5% Mike Harford Con 416 10.1%
Peter Burkinshaw UKIP 27 0.7%
Majority 134 3.3%
Cottenham and Willingham
South Cambridgeshire
Electorate: 8533 Neil Gough Lib Dem 2045 53.2%
Turnout: 3843 Tim Wotherspoon * Con 1363 35.5%
45.0% Colin Coe Green 435 11.3%
Majority 682 17.7%
Duxford
South Cambridgeshire
Electorate: 8387 Peter McDonald * Lib Dem 1990 48.3%
Turnout: 4120 Robert Murton Con 1692 41.1%
49.1% Claire James Green 438 10.6%
Majority 298 7.2%
Ely North
East Cambridgeshire
Alison Whelan Lib Dem 1233 42.1%
Electorate: 7123 Richard Hobbs Con 1080 36.9%
Turnout: 2926 Louise Moschetta Lab 373 12.7%
41.1% Richard Ingram Green 240 8.2%
Majority 153 5.2%
Ely South
East Cambridgeshire
Piers Coutts Lib Dem 1763 45.6%
Electorate: 8406 John McFall Con 1122 29.0%
Turnout: 3863 Rebecca Denness Lab 618 16.0%
46.0% Gemma Bristow Green 360 9.3%
Majority 641 16.6%
Fulbourn
South Cambridgeshire
Claire Daunton Lib Dem 1182 38.8%
Electorate: 7210 George Walker Con 754 24.8%
Turnout: 3045 Tim Andrews Lab 666 21.9%
42.2% Oliver Fisher Green 258 8.5%
Neil Scarr Ind 185 6.1%
Majority 428 14.1%
Gamlingay
South Cambridgeshire
Electorate: 8354 Sebastian Kindersley * Lib Dem 1941 49.7%
Turnout: 3903 Harriet Gould Con 1711 43.8%
46.7% Steven Bradshaw Green 251 6.4%
Majority 230 5.9%
Godmanchester and Huntingdon South
Huntingdonshire
Graham Wilson * Lib Dem 1258 46.0%
Electorate: 7496 Paula Sparling Con 972 35.6%
Turnout: 2733 Paul Sweek Lab 465 17.0%
36.5% John Martin TUSC 38 1.4%
Majority 286 10.5%
Hardwick
South Cambridgeshire
Electorate: 9058 Michael Atkins Lib Dem 1865 43.2%
Turnout: 4315 Lina Nieto * Con 1860 43.1%
47.6% Colin Reynolds Green 590 13.7%
Majority 5 0.1%
Histon and Impington
South Cambridgeshire
Ros Hathorn Lib Dem 2240 57.1%
Electorate: 8629 Steven Mastin Con 725 18.5%
Turnout: 3922 Khadija Ghani Lab 630 16.1%
45.5% Sandra Archer Green 327 8.3%
Majority 1515 38.6%
Huntingdon North and Hartford
Huntingdonshire
Jonas King Con 1039 39.0%
Electorate: 8497 Patrick Kadewere Lab 847 31.8%
Turnout: 2666 Phil Pearce Lib Dem 670 25.1%
31.4% Peter Ashcroft UKIP 93 3.5%
Geoff Eagle TUSC 17 0.6%
Majority 192 7.2%
Huntingdon West
Huntingdonshire
Electorate: 7452 Tom Sanderson * Ind 1427 55.8%
Turnout: 2557 Leedo George Lab 636 24.9%
34.3% Gus Rankin Con 494 19.3%
Majority 791 30.9%
King's Hedges
Cambridge
Elisa Meschini * Lab 1478 49.3%
Electorate: 8686 Richard Rathwell Lib Dem 570 19.0%
Turnout: 3001 John Ionides Con 503 16.8%
34.5% Mark Slade Green 450 15.0%
Majority 908 30.3%
Linton
South Cambridgeshire
Henry Batchelor * Lib Dem 2024 49.5%
Electorate: 8773 John Bald Con 1506 36.8%
Turnout: 4089 Philip White Lab 303 7.4%
46.6% Paul Evans Green 256 6.3%
Majority 518 12.7%
Littleport
East Cambridgeshire
David Smith * Con 904 53.7%
Electorate: 7255 Adam Cooley Lab 363 21.6%
Turnout: 1683 Paul Speed Lib Dem 251 14.9%
23.2% Lee Phillips Green 165 9.8%
Majority 541 32.1%
Longstanton, Northstowe and Over
South Cambridgeshire
Electorate: 7149 Firouz Thompson Lib Dem 1706 53.7%
Turnout: 3174 Tom Bygott Con 1126 35.5%
44.4% Maria Harrison Green 342 10.8%
Majority 580 18.3%
March North and Waldersey
Fenland
Janet French * Con 2978 31.5%
Steve Count * Con 2906 30.7%
Martin Field Lab 1053 11.1%
Electorate: 18295 Mark Taylor Green 667 7.1%
Turnout: 9455 Sarah Bligh Lib Dem 640 6.8%
51.7% Jazmin Stewart Green 446 4.7%
Robert White Green 384 4.1%
David Patrick Ind 381 4.0%
Majority 1853 19.6%
March South and Rural
Fenland
John Gowing * Con 1819 68.5%
Electorate: 8441 Amanda Hirson Lab 480 18.1%
Turnout: 2655 Liam O'Rourke Lib Dem 192 7.2%
31.5% Emma Pollard Green 164 6.2%
Majority 1339 50.4%
Market
Cambridge
Nick Gay Lab 872 37.6%
Electorate: 6880 Yemi Macaulay Lib Dem 781 33.7%
Turnout: 2317 Nicola Elliott Green 432 18.6%
33.7% Phoebe Pickering Con 232 10.0%
Majority 91 3.9%
Melbourn & Bassingbourn
South Cambridgeshire
Susan Ven * Lib Dem 1854 55.5%
Electorate: 8143 Tom Goldie Con 1061 31.7%
Turnout: 3343 Simon Saggers Green 249 7.4%
41.1% Christopher Lewis Lab 179 5.4%
Majority 793 23.7%
Newnham
Cambridge
Lucy Nethsingha * Lib Dem 971 41.7%
Electorate: 5803 Tariq Sadiq Lab 777 33.3%
Turnout: 2331 Shanna Hart Green 386 16.6%
40.2% James Vitali Con 197 8.5%
Majority 194 8.3%
Papworth and Swavesey
South Cambridgeshire
Mandy Smith * Con 1390 45.7%
Electorate: 7523 Tom Mayer Lab 864 28.4%
Turnout: 3039 Peter Sandford Lib Dem 568 18.7%
40.4% Daniel Aspel Green 217 7.1%
Majority 526 17.3%
Petersfield
Cambridge
Richard Howitt Lab 1896 48.5%
Electorate: 8503 Mark Argent Lib Dem 1018 26.0%
Turnout: 3912 Edwin Wilkinson Green 606 15.5%
46.0% Shapour Meftha Con 392 10.0%
Majority 878 22.4%
Queen Ediths
Cambridge
Alex Beckett Lib Dem 1355 36.0%
Electorate: 7814 Steve King Lab 1168 31.0%
Turnout: 3769 Douglas Fisher Con 647 17.2%
48.2% Jacqueline Whitmore Green 599 15.9%
Majority 187 5.0%
Ramsey and Bury
Huntingdonshire
Electorate: 8156 Adela Costello * Con 1698 64.6%
Turnout: 2628 Mike Tew Ind 518 19.7%
32.2% Mark Herbert Lab 412 15.7%
Majority 1180 44.9%
Roman Bank and Peckover
Fenland
Simon King * Con 1728 57.6%
Electorate: 9235 Gavin Booth Lib Dem 895 29.8%
Turnout: 3002 Chris Mountain Lab 242 8.1%
32.5% Ruth Johnson Green 137 4.6%
Majority 833 27.7%
Romsey
Cambridge
Neil Shailer Lab 2056 53.2%
Electorate: 9129 Elisabeth Whitebread Green 722 18.7%
Turnout: 3867 Sam Oliver Lib Dem 601 15.5%
42.4% Daniel Collis Con 488 12.6%
Majority 1334 34.5%
Sawston and Shelford
South Cambridgeshire
Brian Milnes Lib Dem 3518 24.9%
Maria King Lib Dem 3125 22.1%
Manas Deb Con 2106 14.9%
Electorate: 15871 Dale Hargrove Con 2045 14.4%
Turnout: 14155 Sophi Berridge Green 1041 7.4%
89.2% Tracey Draper Lab 898 6.3%
Eleanor Crane Green 743 5.2%
Anand Pillai Lab 679 4.8%
Majority 1019 7.2%
Sawtry and Stilton
Huntingdonshire
Simon Bywater * Con 2399 72.0%
Electorate: 9454 Joshua Sandeman Lab 514 15.4%
Turnout: 3332 John Morris Lib Dem 293 8.8%
35.2% Roger Henson UKIP 126 3.8%
Majority 1885 56.6%
Soham North and Isleham
East Cambridgeshire
Mark Goldsack * Con 1570 62.9%
Electorate: 8552 Charles Warner Lib Dem 400 16.0%
Turnout: 2495 Mark Hucker Lab 367 14.7%
29.2% Katy Prentice Green 158 6.3%
Majority 1170 46.9%
Soham South and Haddenham
East Cambridgeshire
Dan Schumann Con 1620 51.4%
Electorate: 9013 Helen Barker Lib Dem 740 23.5%
Turnout: 3149 Lydia Hill Lab 553 17.6%
34.9% Floramay Waterhouse Green 236 7.5%
Majority 880 27.9%
Somersham and Earith
Huntingdonshire
Steve Criswell * Con 1713 62.2%
Electorate: 7718 Tony Hulme Lib Dem 399 14.5%
Turnout: 2752 Karen Webb Lab 362 13.2%
35.7% Kirsten McLaughlin Green 278 10.1%
Majority 1314 47.7%
St Ives North and Wyton
Huntingdonshire
Ryan Fuller * Con 1241 51.0%
Electorate: 8097 Angela Richards Lab 471 19.3%
Turnout: 2435 Ann Barnes Green 337 13.8%
30.1% Roger Catmur Lib Dem 207 8.5%
Paul Bullen Ind 179 7.4%
Majority 770 31.6%
St Ives South and Needingworth
Huntingdonshire
Kevin Reynolds * Con 1368 45.8%
Electorate: 8028 Nic Wells Lib Dem 749 25.1%
Turnout: 2987 Cath Gleadow Lab 565 18.9%
37.2% John Parkin Green 305 10.2%
Majority 619 20.7%
St Neots East and Gransden
Huntingdonshire
Stephen Ferguson Ind 764 38.8%
Electorate: 5075 Sam Collins Con 755 38.3%
Turnout: 1970 Lara Davenport-Ray Green 240 12.2%
38.8% Ryan Lee Lab 211 10.7%
Majority 9 0.5%
St Neots Eynesbury
Huntingdonshire
Simone Taylor * St Neots Ind 879 39.2%
Electorate: 7956 Nigel Eaton Con 835 37.3%
Turnout: 2241 Amy Duckworth Lab 364 16.2%
28.2% Liz Timms Green 163 7.3%
Majority 44 2.0%
St Neots Priory Park and Little Paxton
Huntingdonshire
Keith Prentice Con 1237 46.6%
Electorate: 7960 Geoffrey Seeff Lib Dem 662 25.0%
Turnout: 2653 Janet Boston Lab 402 15.2%
33.3% Daniel Laycock Green 352 13.3%
Majority 575 21.7%
St Neots The Eatons
Huntingdonshire
Derek Giles * St Neots Ind 1404 42.0%
Electorate: 9688 Andy Jennings Con 1217 36.4%
Turnout: 3340 Celia Emery Lab 432 12.9%
34.5% Catherine Goodman Green 287 8.6%
Majority 187 5.6%
Sutton
East Cambridgeshire
Electorate: 8775 Lorna Dupre * Lib Dem 2155 65.3%
Turnout: 3302 Jonathan Farmer Con 972 29.4%
37.6% Carlos Toranzos Lab 175 5.3%
Majority 1183 35.8%
The Hemingfords & Fenstanton
Huntingdonshire
Douglas Dew Con 1737 56.3%
Electorate: 7830 David Priestman Lib Dem 698 22.6%
Turnout: 3087 Michael Gleadow Lab 377 12.2%
39.4% Seona Gun-Kelly Green 275 8.9%
Majority 1039 33.7%
Trumpington
Cambridge
Philippa Slatter Lib Dem 1470 41.7%
Electorate: 8625 Pam Stacey Lab 995 28.2%
Turnout: 3525 Steven George Con 651 18.5%
40.9% Ceri Galloway Green 409 11.6%
Majority 475 13.5%
Warboys & the Stukeleys
Huntingdonshire
Electorate: 6837 Steve Corney Con 1393 64.6%
Turnout: 2156 Helen Kewley Lib Dem 383 17.8%
31.5% Paul Williams Lab 380 17.6%
Majority 1010 46.8%
Waterbeach
South Cambridgeshire
Anna Bradnam * Lib Dem 1462 36.0%
Electorate: 9150 James Bull Lab 1053 25.9%
Turnout: 4065 Ben Shelton Con 1050 25.8%
44.4% Thomas Lachlan-Cope Green 500 12.3%
Majority 409 10.1%
Whittlesey North
Fenland
Electorate: 8181 Chris Boden * Con 2055 75.4%
Turnout: 2726 Peter Bibb Lab 571 20.9%
33.3% Diane Cutler Lib Dem 100 3.7%
Majority 1484 54.4%
Whittlesey South
Fenland
David Connor * Con 1727 61.1%
Electorate: 8714 Jes Hibbert Lab 497 17.6%
Turnout: 2827 Bob Wicks Ind 455 16.1%
32.4% Simon Wilkes Green 148 5.2%
Majority 1230 43.5%
Wisbech East
Fenland
Samantha Hoy * Con 1358 62.6%
Electorate: 7875 Spike Crowson Ind 358 16.5%
Turnout: 2169 Reginald Mee Lab 286 13.2%
27.5% Rasa McGill Lib Dem 119 5.5%
Clayton Payne WPB 48 2.2%
Majority 1000 46.1%
Wisbech West
Fenland
Steven Tierney * Con 1049 57.4%
Electorate: 7650 Andy Maul Ind 451 24.7%
Turnout: 1826 Daniel Kerry Lab 202 11.1%
23.9% Ted Hurlock UKIP 97 5.3%
Lynn Monk Ind 27 1.5%
Majority 598 32.7%
Woodditton
East Cambridgeshire
Alan Sharp Con 1661 50.4%
Electorate: 8726 Charles Powell Lib Dem 809 24.5%
Turnout: 3296 Steven O'Dell Lab 471 14.3%
37.8% Elaine Marshall Green 355 10.8%
Majority 852 25.8%
Yaxley and Farcet
Huntingdonshire
Electorate: 8480 Mac McGuire * Con 1296 56.9%
Turnout: 2277 Andrew Wood Lib Dem 578 25.4%
26.9% Sarah Smalley Lab 403 17.7%
Majority 718 31.5%